Arama: Binnur Ye��ilyaprak


Binnur Yeşilyaprak

Meslek yaşamına “Sınıf Öğretmeni” olarak başlayan Yeşilyaprak, lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında 1983’de yüksek lisans,1988’de doktora derecelerini aldı.1991-92 öğretim yılında Amerika’da Purdeu Üniversitesinde “doktora sonrası” çalışmalarını sürdürdü ve 1995 yılında Doçent oldu.

1980 yılından itibaren görev yaptığı Gazi Üniversitesinden 2002 yılında ayrılarak Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesine ‘Profesör’ olarak geçti. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalındaki görevini, Eylül 2017 yılında, kendi isteğiyle (erken) emekli oluncaya dek sürdürdü.

2010-11 öğretim yılında Amerika’da Penn State Üniversitesinin davetiyle ‘konuk öğretim üyesi’ olarak 12 ay bulunan Yeşilyaprak’ın uzmanlık alanında yazdığı, tek ya da ortak yazarlı 15 kitabı, çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’ü aşkın makalesi bulunmaktadır. Yeşilyaprak, 39’u uluslararası olmak üzere 150’den fazla kongrede bildiri sunmuş ve bazılarında “çağrılı konuşmacı” olarak yer almıştır. İlgi alanları arasında gençlik sorunları, gelişimsel rehberlik, kariyer gelişimi ve mesleki rehberlik, mesleki etik, aile rehberliği/anababa eğitimleri, dans ve hareket terapisi, öz terapi gibi konular yer almaktadır.

Yeşilyaprak, ayrıca 2002-2008 yılları arasında Türk PDR-DER’in genel başkanlığı görevini yürütmüştür.