Arama: ��mer Ad��g��zel


Ömer Adıgüzel

Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesi (1985) ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü’nden mezun oldu (1989). 1990 yılından beri Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi alanında öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.

DAAD (Almanya Akademik Değişim Servisi) bursu ile 1992 yılında dil eğitimi ve 1996-1998 yılları arasında Waldorf Okulları ve Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi (o zamanki adıyla Hdk) Kültür Pedagojisi biriminde araştırma ve incelemelerde bulundu. 1998 yılında aynı kurumun Oyun ve Tiyatro Pedagojisi Enstitüsü’nün programını tamamladı. 2003 yılında Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde 2007 yılında da Hannover Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma ve incelemelerde bulundu. 2020 (Eylül) yılından beri İngiltere Exeter Üniversitesi Drama Bölümü’nde Applied Drama konusunda çalışma ve araştırmalar yapmaktadır.

Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programının yürütücülerindendir. 2017 yılında Profesör kadrosuna atandı. 2012-2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Kültür Sanat Koordinatörü, 2017-2020 tarihleri arasında da Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2003 2021 yılları arasında Çağdaş Drama Derneği’nin genel başkanlığını yürütmüştür. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSİTEJ), Sanat Eğitimcileri Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir. Sanat eğitimi, yaratıcı drama, kültür pedagojisi, müze eğitimi, çocuk müzeleri ve halk dansları konularında çalışmaktadır. Eğitimde Yaratıcı Drama kitabı 2014 yılında TÜBA Telif Eserler Özendirme Ödülünü ve Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Araştırma Ödülü’nü almıştır. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Ulusal Hakemlerindendir. Federasyonda Bilim, Eğitim ve Merkez Hakem Kurulu üyelikleri yapmıştır. Ferah Burgul ile evlidir ve Kemal adında bir oğlu vardır.